Kerekasztal-beszélgetés a Pénzügyi és Számviteli Intézetben

A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Pénzügyi és Számviteli Intézete Dr. Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára és a pénzügyi-gazdasági szféra számos vezető személyiségének – az intézet címzetes tanárainak – részvételével, Dr. habil Zéman Zoltán egyetemi docens, intézetigazgató vezetésével kibővített értekezletet tartott Gödöllőn.

BALÁZS GUSZTÁV

Gondolatok a pénzügyi és számviteli oktatás elméleti és gyakorlati szerepéről” címmel október 26-án megrendezett kerekasztal-beszélgetésen a vendéglátók elsősorban a felsőoktatás küszöbön álló átalakításából az intézetre háruló tennivalókat beszélték meg az intézet címzetes egyetemi tanáraival, docenseivel. Ugyanakkor meghívást kaptak azok az egyéb szakmai támogatók, akikkel a munkaerőpiacon az intézet együtt dolgozik. Az egyetem vezetését Tatár Imre gazdasági főigazgató, a karét Dr. Guth László egyetemi docens, dékánhelyettes képviselte.

Az eszmecserét Dr. Zéman Zoltán intézetigazgató nyitotta meg, kiemelve, hogy a Pénzügyi és Számviteli Intézet versenyképességének és a képzési rugalmasságának fokozása érdekében fontosnak tartja és kifejezetten igényli a gyakorlati szakemberekkel fenntartott rendszeres konzultációt. Bevezető gondolatai a pénzügyi kultúra és szemlélet fejlesztésének fontosságát tükrözték. Megemlítette azt is, hogy a legutóbbi felmérés szerint, a Heti Válaszban közzétett felsőoktatási rangsorban, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar – a közgazdasági képzésekben - a hetedik helyezést érte el. Ezt követően felkérte Dr. Borszéki Éva professor emerita, tanszékvezetőt, hogy adjon tájékoztatást az intézet eredményeiről.

A SZIE Gazdálkodás és Szervezéstudományi Doktori Iskolájában az intézet 15 hallgatója szerzett PhD fokozatot. Jelenleg 6 doktorandusz tanul nappali és 18 levelező tagozaton. Az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon 2 első, 3-3 második és harmadik helyezést, továbbá 7 különdíjat értek el az intézetet képviselő hallgatók. A 9 alkalommal megrendezett országos pénzügyi esettanulmány versenyről kétszer első, négyszer 3. helyezéssel ért haza az intézet csapata az általában több mint húsz felsőoktatási intézmény alkotta mezőnyből. A meghívottak közül többen megjegyezték, hogy ezek az eredmények nagyon figyelemre méltóak.

 

Az intézet előzetesen tíz kérdéssel fordult a meghívottakhoz, melyek közül az első kérdés az volt, hogy az új felsőoktatási törvénytervezet tükrében milyen módon lehet versenyképes a költségtérítéses közgazdasági képzés, ezen belül a pénzügy és számvitel területe. Csakhamar kiderült, hogy a kérdések részletes megtárgyalása tíz estét igényelt volna.  

Az elsőként megszólaló Dr. Naszvadi György államtitkár megerősítette, hogy a felsőoktatás állami finanszírozásának aránya szűkülni fog. Túl sok intézmény tanít túl sok hallgatót és az államnak ehhez nincs elég pénze. Megállapította, hogy a közoktatás színvonala nem követte a felsőoktatás létszámának emelkedését, és a közoktatásból nem kerül ki elegendő számban a műszaki és természettudományos diplomás pályákra alkalmas tudású fiatal. Az államtitkár úgy vélekedett, hogy akkor lesz jövője az intézetnek, hogy ha a piac igényeinek megfelelő, versenyképes gyakorlati és elméleti képzést nyújt. Az intézetigazgató válaszában pont ezt a törekvést fejtette ki és hangsúlyozta a szakmai fórum létjogosultságát.

A több órás beszélgetés során megfogalmazódott, hogy nemcsak a gazdaságban, hanem az élet minden területén – minden egyes állampolgár számára és hasznára – elengedhetetlen a pénzügyi kultúra fejlesztése, a megtakarításokra való törekvés erősítése, a jó pénzügyi gazdálkodásra és az öngondoskodásra való nevelés. A felsőoktatásban is szükség van az esélyegyenlőségre, ugyanakkor megállapítható, hogy a költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók többet várnak maguktól és az oktatástól is. Az is megállapítását nyert, hogy a pénzügyi és számviteli szakemberek képzése és alkalmazása iránti igényt hosszú távon csak a gazdasági folyamatok szabályozhatják. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői szívesen fogadták és pártolták a Pénzügyi és Számvitel Intézet szakmai törekvését és rendszeres konzultációs igényét.

 

 

Balázs Gusztáv felvételei