A tudomány napjára emlékeztek a Gazdasági Karon

,,Válság és válságkezelés" címmel rendeztek nemzetközi szakmai konferenciát Békéscsabán, a Gazdasági Karon, a Magyar Tudomány Ünnepe keretében. A szervezők elmondása szerint a november 5-én rendezett esemény célja a Magyar Tudományos Akadémia alapítására emlékezésen túl a tudomány népszerűsítése, a kutatási eredmények bemutatása és a fiatal kutatók bevonása a tudományos életbe. Ez utóbbit a TDK dolgozatok bemutatója jelentette a kétnapos rendezvény második napján. (A diákköri konferenciáról szóló tudósítást januári számunkban közöljük - a szerk.)

ÁRPÁSI ZOLTÁN JÁNOS

 A konferencia plenáris ülésére zsúfolásig megtelt a kar nagyelőadója az érdeklődőkkel. Elsőként dr. Borzán Anita, a Gazdasági Kar dékánja köszöntötte a megjelenteket. A rendezvényt megnyitó beszédét követően Domokos László országgyűlési képviselő (Fidesz), a Békés Megyei Közgyűlés elnöke lépett az emelvényre. Előadásában a válság dél-alföldi térséget érintő hatásairól és a válságkezelés módjáról beszélt.

A következő előadó dr. Puskás János, a Szent István Egyetem rektorhelyettese volt, aki a klaszterek gazdasági fejlődésben betöltött szerepét mutatta be, különös tekintettel arra, hogy milyen lehetőséget nyújtanak a gazdasági válságból való kilábalás folyamatában.

A plenáris ülés zárásaként a Gazdasági Kar partner külföldi egyetemeinek képviselői köszöntötték a megjelenteket. Először az aradi Vasile Goldis Alapítványi Egyetem küldötte, majd a Craiovai Egyetem oktatója mutatta be intézete munkáját, és üdvözölte a hallgatóságot.

Ezt követően a program több szálon futott tovább. Egyrészt a hagyományoknak megfelelően a kar ilyenkor szervezi meg a hagyományos szakember találkozót a térségben meghatározó vállalkozások képviselőinek a részvételével. Ennek célja, hogy közelebb hozza egymáshoz az elmélet és a gyakorlat képviselőit, továbbá erősíti az intézmény és a vállalkozások között kialakult kapcsolatot.

A találkozóval párhuzamosan zajlottak a szekcióülések. Ezeken a konferencia résztvevői tartottak előadást. Az érdeklődő hallgatóság két szekció közül választhatott. A gazdasági szekcióban az előadók a gazdasági válság, a fenntartható fejlődés és az agrárium kapcsolata, a gazdasági matematika, műszaki tervezés, szervezeti tanulás valamint az egészségturizmus témakörökben fejtették ki véleményüket.

A humán szekcióban többek között a szakképzés, a romológia, a kultúraközi kommunikáció, az információs technológia, az emberi erőforrás gazdálkodás valamint a munkaerő piaci elemzések problémaköréről volt szó. A külföldi vendégek is ebben a szekcióban tartottak előadást az előzőekben említett témákhoz kapcsolódva.