Koncepciók az egyetem megújulásáért

A Szent István Egyetem Szenátusa 2008/2009. tanévi harmadik rendes ülését december 3-án tartotta Gödöllőn. A testület a Rövid távú Rektori Program végrehajtásának keretében elfogadta az egyetem humánerőforrás-koncepcióját, ingatlangazdálkodási és egyetemüzemeltetési koncepcióját, sportkoncepcióját, PR és kommunikációs koncepcióját valamint a SZIE Felnőttképzési és Szaktanácsadási Központ kialakítására vonatkozó előterjesztést.

Az egyetem humánerőforrás-koncepciója - melyet Soósné dr. Tóth Zsuzsanna rektori meg-bízott terjesztett elő - a Rövid távú Rektori Program B.7. intézkedéseként készült el. Ennek igényét az intézmény is érezte, de a 2006 óta többször elvégzett átvilágítási anyagok meg-állapításai is alátámasztották a szükségességét. Kifejezésre jutott az az elvárás, hogy az egyetemnek versenypozíciója megőrzéséhez szüksége van a megújulásra. A megújulás egyik útját nyitja meg az egységes humánerőforrás-koncepció kidolgozása, bevezetése, végrehajtása, a megvalósulás folytonos nyomon követése.

A program eredményeként megújulhat a szervezeti modell, módosul a szakmai munka tartalma, az egyetem gördülékenyebben lesz képes megfelelni a törvényi kötelezettségek végrehajtási kényszerének.

Az egyetemi és kari személyzeti munkatársak bevonásával készült előterjesztés megállapítja, hogy egyetemünk sikeres működéséhez nélkülözhetetlen az a megfelelő emberi erőforrás állomány, amely képes biztosítani az elérendő fő célok megvalósulását. A humánerőforrás gazdálkodás feladata, hogy a SZIE számára a szükséges kompetenciakészlet (tudás, ismeret, készség, képesség, tulajdonságok és hajlandóságok) a megfelelő időben, a szükséges mennyiségben, minőségben és összetételben elérhető legyen.

Ennek lehetőségét teremti meg a kompetenciamenedzsment, amely a humánerő-forrásmenedzsment folyamatainak egységes szakmai alapját adja a munkaerő-felvételtől a teljesítménymérésen át a képzés-fejlesztés és karriertervezés területéig.

*

Az ingatlangazdálkodási és egyetemüzemeltetési koncepció rögzíti, hogy mely elvek alapján szükséges az ingatlanvagyonnal, az egyetem üzemeltetésével kapcsolatos belső szabályozást, a költségvetést megalapozó ingatlangazdálkodási irányelveket, az ingatlanok hasznosításával és üzemeltetésével foglalkozó szervezetek munkamegosztását, a nagy horderejű egyedi döntésekre, vagyonhasznosítási szerződésekre, a megvalósítás garanciáira vonatkozó szabályokat megfogalmazni.

*

A sportkoncepció az egyetem jövője, hallgatói vonzerejének növelése érdekében magas színvonalú, aktív sportélet kialakítását kívánja elősegíteni. Arra is törekszik, hogy növelje a kampuszok sportlétesítményeinek kapacitás kihasználtságát, tegye lehetővé a megfelelő üzemeltetését, műszaki állapotának javítását, megóvását. A Balázs Zoltán c. egyetemi docens által kidolgozott modell a tervek szerint a gödöllői kampuszon valósulhatna meg először, s tapasztalatai a többi kampuszra is adaptálhatók lehetnek.

*

A PR és kommunikációs koncepció fő célja - fogalmazott előterjesztésében Farkasné Inkret Judit PR ügyvivő szakértő - az egyetemről a közvéleményben kialakult kedvező megítélés fenntartása és az egyetem iránti bizalom további építése. Az elgondolás abból indul ki, hogy a SZIE egy tradicionális, komoly múlttal és széles szakkínálattal rendelkező, sokszínű intézmény, mely kedvező adottságait kihasználva népszerűségével, professzionális oktatási szolgáltatásaival a felsőoktatási piac markáns szereplői pozíciójából vezető szerephez juthat.

*

Az ülésen dr. Solti László rektor kedves szavakkal búcsúzott a nyugállományba vonuló és Ausztráliába készülő dr. Gaál Tibor professzortól. Az Állatorvos-tudományi Kar Belgyógyászati Tanszékének és Klinikájának tanára a Szent István Egyetem létrehozásának előkészítésétől fogva munkálkodott az univerzitás vezető testületében.

*

A SZENÁTUS véleményt nyilvánított tan-székvezetők megbízásáról. Támogatta az Alkalmazott Bölcsészeti Karon az Andragógia és Társadalomelméleti Tanszék tanszék-vezetői megbízásának elnyerésére dr. Wirth István főiskolai docens, a Magyar Nyelvi, Irodalmi és Művészeti Nevelési Tanszék tanszékvezetői megbízásának elnyerésére Palkó Tibor főiskolai tanár pályázatát.

*

A szenátus a következő kihelyezett tanszékvezetői megbízásokat is támogatta.

Mezőgazdaság-és Környezettudományi Kar

Környezettudományi Intézet Környezetrekonstrukció Kihelyezett Tanszék: dr. Vicze Magdolna

Növénytermesztési Intézet MTA Mezőgazdasági Kutatóintézet Kihelyezett Tanszék: dr. Berzsenyi Zoltán

Környezetgazdálkodási Intézet Kihelyezett Génmegőrzési és Nemesítési Tanszék: dr. Szalay István Tibor

Környezettudományi Intézet Kihelyezett Talajtani Tanszék: dr. Anton Attila

Kertészeti Technológiai Intézet Élelmiszer-tudományi Kihelyezett Tanszék: dr. Bánáti Diána

Genetika és Biotechnológia Intézet Gabonanemesítési és Genetikai Kihelyezett Tanszék: dr. Mesterházy Ákos

Gépészmérnöki Kar

Kihelyezett Biotechnika Tanszék: prof. dr. Szász András

Kihelyezett Agrárműszaki Tanszék: dr. Fenyvesi László

Kihelyezett Alkalmazott Informatika Tanszék: dr. Edelmayer András

Állatorvos-tudományi Kar

Biológiai Intézet Kihelyezett Zootaxonómiai Tanszék: dr. Korsós Zoltán

Biológiai Intézet Kihelyezett Hidrobiológiai Tanszék: dr. Oertel Nándor

*

A testület támogatta angol-német-francia társadalomtudományi és gazdasági szakfordító, angol-magyar agrár szakfordító, német-magyar agrár szakfordító szakirányú továbbképzési szakok indítását a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon, lovardavezető felsőfokú szakképzés indítását az Alkalmazott Bölcsészeti Karon.