„Ünnepre jöttünk zengő énekszóval”

BARTÁNÉ DR. GÓHÉR EDIT

Hassler gyönyörű kórusművének kezdősora jut eszembe, amikor az elmúlt napok egy kiemelkedő kari rendezvényére gondolok.

Sok szép ünnep teszi életünket gazdagabbá, egyike ezeknek a Zene Világnapja, melyet október 1-jén ünnepelünk. A szarvasi Pedagógiai Kar hallgatói számára ez az ünnep ebben az évben többet is jelentett, hiszen megyénk nagy szülötte, Erkel Ferenc, 200 éve látta meg a napvilágot Gyulán, s ez a nap alkalom volt arra is, hogy megemlékezzünk a Szarvason született Melis György operaénekesről, aki egy éve hunyt el.

A Wagner-Liszt Alapítvány, a Balassi Intézet és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium támogatásával, pályázati forrásból valósult meg a nagy élményt jelentő ismeretterjesztő zenei előadás. A Tessedik Sámuel Múzeum adott otthont a rendezvénynek, hogy az érdeklődő szarvasi polgárok és a Benka Gyula Általános Iskola diákjai is velünk ünnepelhessenek. Sokszor hallhatjuk, hogy a fiatalok nem érdeklődnek a klasszikus zenei értékek iránt. Nos, ez az este alaposan megcáfolta e híresztelést. A múzeum nagytermében közel 200 fiatal gyűlt össze, s a szűnni nem akaró taps és a sok boldog fiatal arc bizonyította, nem bánták meg, hogy ezt az előadást választották esti programnak.

Sudár Gyöngyvér operaénekes, Molnár András Kossuth-díjas operaénekes, Cserje Zsuzsa, Hannus Zoltán előadóművészek, valamint Mezei Pál zongoraművész egy érdekfeszítő és rendkívül színes összeállításban idézte meg Erkel korát. Hallhattuk, hogyan komponálta Erkel nemzeti himnuszunkat, milyen körülmények között dolgoztak zeneszerzőink a 19. században.

A sok ismeret mellett felejthetetlen élményt adtak a művészek által megszólaltatott operarészletek. Sudár Gyöngyvér Melindát jelenítette meg Erkel Bánk bán című operájából. Természetesen a legnagyobb sikere Bánk áriájának volt Molnár András tolmácsolásában. Mezei Pál zongoraművész nem csak az énekeseket kísérte, hanem szólistaként Liszt és Chopin egy-egy zongoradarabjával tette színesebbé az előadást.

Köszönet a Tessedik Múzeum vezetőjének, hogy befogadta rendezvényünket és köszönet Lindenbergerné dr Kardos Erzsébet főiskolai docensnek a hangverseny megszervezéséért!