Harmóniában a gyakorlattal - Beszélgetés Szabó Virág köztársasági ösztöndíjassal

A tanévnyitó ünnepségen vette át az elnyert Köztársasági Ösztöndíjról szóló dokumentumot Szabó Virág, a Regionális Gazdaságtani és Vidékfejlesztési Intézet hallgatója, aki négy tudományos diákköri dolgozattal büszkélkedhet. TDK sikerei mellett kitűnő tanulmányi eredménye és szakmai publikációi is bizonyítják kitartó szorgalmát. Emellett családja gazdaságának tagjaként is tevékenykedik.

A XXX. OTDK Közgazdaságtudományi Szekciójában II. helyezést ért el a BOldog CSIrke mint új alternatíva a baromfihús előállításában, míg az Agrártudományi Szekcióban különdíjat kapott Az alternatív csirketartás szerepe a vidékfejlesztésben című munkájával. Témavezetője Nagyné dr. Pércsi Kinga volt.

– Sárkesziről, Székesfehérvár mellől jelentkeztem Gödöllőre. Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök alapszakot végeztem, majd felvettek a regionális és környezeti gazdaságtan mesterszakra. Tanulmányaim mellett, családi gazdaságunk munkájában is aktívan részt veszek, a jelenben főként az adminisztrációs feladatok elvégzésében tudok segíteni. Gazdaságunk egy vegyes típusú gazdaság, növénytermesztéssel és brojlercsirke tartással foglalkozunk. Mindkét szakon olyan tudást szereztem a biológiai alapoktól a közgazdaságtanon át a területfejlesztésig, amely gazdaságunkban is alkalmazható. A Fejér Megyei Agrárkamaránál és a Fővárosi és Pest Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál töltött gyakorlatom ideje alatt is hasznos információkkal gazdagodtam.

– Mitől boldog a csirke az Ön által kutatott programban?

– A brojlercsirkék 39-41 nap alatt nőnek meg 2,3-2,4 kilósra. A BOldog CSIrke Állatjóléti Programban jobb körülmények között nevelik a szárnyasokat. Egy angol állatvédő szervezet elő-írásait alapul véve szintén zárt tartásban, de kisebb állománysűrűséggel 45 napig nevelik a baromfit. Az istállóban szalmabálákat, magasított emelvényeket, ülőrudakat és labdákat helyeznek el – ezzel késztetik több mozgásra a csirkéket.

– Mit tart a jövő útjának az ágazatban?

– Az intenzív tartásról nem lehet lemondani, de alternatívaként érdemes törekedni az őshonos fajták hasznosítására, tenyésztésbe vételére. Dolgozataimban a különböző tartástechnológiai eljárásokat is összevetettem, mindig a termelők szempontjából vizsgálódva.

– Hogyan értékeli a családja a kutatásait?

– Gazdaságunk folyamatos fejlesztése érdekében részt veszünk különböző szakmai fórumokon, rendezvényeken, pályázatokon. A családom fontosnak tartja a gazdasági élet szereplőivel való kapcsolattartást, illetve a változások és lehetőségek nyomon követését, ezért támogatják a kutatásaimat, illetve nagyon örülnek a sikereimnek.

– Hogyan tervezi a jövőjét?

– Nagy öröm számomra, hogy elnyertem a Szent István- és a Köztársasági Ösztöndíjat. Tanulmányaimat továbbra is itt kívánom folytatni; a jövőben jelentkezem a Gazdálkodás és Szervezéstudományok Doktori Iskolába, ahol további, agrárgazdasághoz kapcsolódó kutatásokat tervezek. Külföldön is szeretnék tanulni, tapasztalatokat szerezni, hogy szakmailag minél felkészültebb legyek.