Az egyetem egyedisége – Magdalena Hrabánková beiktatási beszéde

A Dél-Csehországi Egyetem új rektora Prof. Ing. Ing. Magdalena Hrabánková Csc. A professzor asszony ezt megelőzően a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karral széles körű kapcsolatokat ápoló Közgazdaságtudományi Kar dékánja volt. Az együttműködés területei a magyar – cseh kormányközi TéT program, a hallgatócserék, a Visegrádi országok közötti oktatási program, a diákköri konferenciákon való részvétel. Dr. Szabó Lajos professor emeritus vendégprofesszor volt az egyetemen. A két fél tervei között szerepel az angol nyelven zajló kétoldalú mesterképzés elindítása.

 

Az új rektor beiktatási beszédében többek között elmondta, hogy a Dél-Csehországi Egyetem nyolc karból és egy intézetből áll, körülbelül 13.000 hallgatója van és 2000 alkalmazottja.

Az elkövetkező időszak az egyetem által ajánlott szakok és képzések tekintetében valószínűleg átrendeződést hoz a jelentkezők változó igényeinek és a változó munkaerő-piaci elvárásoknak megfelelően.

Az egyetem vezetése komoly erőfeszítéseket fog tenni az akkreditált képzési programok, részképzések és idegen nyelven ajánlott szakok körének bővítésére, hogy minél több külföldi hallgató számára is vonzó felsőoktatási intézménnyé váljon. Az egyetem közös képzési programok indítására is fog törekedni együttműködésben felső-ausztriai és bajor partnerintézményekkel.

Az egyetem tovább folytatja az intenzív együttműködést a nyitrai Szlovák Agrártudományi Egyetemmel, valamint a gödöllői Szent István Egyetemmel.

Az oktatói gárda tudományos minősítési rendszerének biztosítása szintén kulcsfontosságú, amelynek tükröződnie kell az egyetem, mint kutatási szervezet profiljában és akkreditációs stratégiájában. Folyamatos figyelmet kell fordítani az oktatók pedagógiai, nyelvi és szakterületi továbbképzésére. Az egyetemnek támogatnia kell a kiváló hallgatókat ugyanúgy, mint a hátrányos helyzetűeket vagy a fogyatékkal élőket. Szükség van egy jól felépített, koherens és összehasonlítható rendszer kialakítására a tevékenységek minőségellenőrzésére, hasonlóan ahhoz a rendszerhez, ami már működik a kutatási, fejlesztési, innovációs és egyéb alkotó tevékenységek értékelésében.

A jövőben még fontosabb lesz figyelemmel kísérni a Dél-Csehországi Egyetem végzett hallgatóinak elhelyezkedési arányát és munkaerő-piaci helyét, illetve aktívan gyűjteni a végzettek visszajelzéseit, hogy az egyetem szakjait, a képzések tartalmát és minőségét, felépítését a gyakorlati igényeknek meg-felelően értékeljék.

Hosszú távon a Dél-Csehországi Egyetem kutatóegyetemmé válik a természettudományok, társadalomtudomány és bölcsészettudomány területén. Jelenleg a természettudományok és a bölcsészettudományok területén folyik magas szintű és aktív kutatás. A kutatócsoportok szoros együttműködésben dolgoznak a Cseh Tudományos Akadémia kutatóintézeteivel. Az egyetem a jövőben is nagy hangsúlyt helyez ezekre a kutatási programokra.

A kutatási és tudományos eredmények gyakorlati megvalósítása érdekében szükség van az egyetem és az üzleti szféra együtt-működésének erősítésére, a kutatás-fejlesztési eredmények kereskedelmi hasznosítására. Egy központi szerv létrehozására lesz szükség, a szellemi tulajdon védelme, illetve a kutatási, fejlesztési és innovációs eredmények közvetítése céljából.

– Szeptemberben a Dél-Csehországi Egyetem fennállásának 20. évfordulóját ünnepli majd. Ez jó alkalom lesz visszatekinteni és a jövőbeni terveket is megvitatni. Egy globalizálódó világban a földrajzi határok viszonylagosság válnak, a társadalmi tevékenységeknek csak a kommunikációs lehetőségek szabnak határt. A Dél-Csehországi Egyetem esetében a hangsúly az egyetem egyediségén van. Megígérem, hogy minden tőlem telhetőt megteszek, hogy ez a kommunikáció a belső és a külső partnerekkel minél hatékonyabb és célravezetőbb legyen – zárta beszédét Magdalena Hrabánková.